Mŕtve more

Mŕtve more (taktiež známe ako Soľné more) v skutočnosti more nie je. Mŕtve more je soľné jazero s rozlohou zhruba 800 kilometrov štvorcových. Mŕtve more je slané bezodtokové jazero, ktoré leží na hraniciach Jordánska a Izraela.

Podnebie regiónu mŕtveho mora je slnečné, teplé a suché. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 35-40 stupňov Celzia so zrážkami iba okolo 50-100 milimetrov vody za rok. Bežná morská voda obsahuje zhruba 3% soli, mŕtve more obsahuje až 33% soli a 26 rôznych minerálov. Mŕtve more patrí k jedinečným miestam na Zemi.mŕtve more

Povrch jazera leží zhruba 400 metrov pod hladinou mora a jeho dno ďalších 398 metrov pod hladinou svetového oceánu. Vysoký obsah minerálov a soli znemožňuje akýkoľvek život v tomto mori pre rastliny a zvieratá. Mŕtve more je známe po tisícky rokov ako zdroj zdravia a krásy.

Už v antických časoch králi posielali svojich vojakov liečiť sa k mŕtvemu moru. Nielen klíma hrá významnú úlohu, ale aj konzistencia vody. Patrí k najlepším liečbam kožných chorôb.

Soľ z Mŕtveho mora, extrahovaná prirodzenou kondenzáciou morskej vody, si zachováva vysokú koncentráciu minerálov a stopových prvkov. To je považované za najcennejší zdroj zdravia a krásy.